První Brněnská strojírna Velká Bíteš

První brněnská strojírna Velká Bíteš vznikla v roce 1950 jako součást skupiny PBS, jejíž historie sahá až do roku 1814. K výrobnímu programu se postupně přidávaly jednotlivé obory, ať už z oblasti turbodmychadel, přesného lití, letecké výroby, parních turbín, povrchových úprav.

Stěžejní oblastí činnosti společnosti je jednoznačně letectví: výroba malých proudových motorů a pomocných energetických jednotek. Vhledem k poměru hmotnosti a rozměrů vůči tahu se řadí motor TJ100 v současnosti ve své kategorii nejlepší na světě. Dále společnost vyvíjí a vyrábí pomocné energetické jednotky (APU) neboli startovací systémy a záložní zdroje energie pro letouny a vrtulníky. Součástí výrobního programu je i vývoj další odnože malých proudových motorů. Jsou to turbovrtulové a turbohřídelové motory.

PBS Velká Bíteš vyrábí i systémy klimatizace pro letouny a vrtulníky, heliové expanzní turbíny nebo kaskády nízkoteplotních kompresorů, které jsou v činnosti například ve švýcarském urychlovači částic v CERNu. Z energetiky v oblasti přesného lití jsou stěžejními výrobky lopatky pro spalovací turbíny a rovněž i segmenty těchto průmyslových turbín. V automobilovém a lodním průmyslu se výroba soustřeďuje na přesné odlitky turbínových kol a lopatek ze superslitin pro turbodmychadla. Firma je zaměřena i na ekologii, vyrábí dekantační odstředivky na čištění odpadních vod. Zabývá se také oblastí zdravotnictví, např. femorálními komponenty, jako jsou kolenní náhrady, či komponenty pro mamografy.

PBS Velká Bíteš dále nabízí přesné obrábění, montáže výrobních linek i galvanické povrchové úpravy.

Společnost zaměstnává cca 760 pracovníků. Do skupiny PBS GROUP patří kromě PBS Velká Bíteš dále PBS ENERGO, zaměřená na výrobu parních a kondenzačních turbín, a PBS Brno zabývající se konstrukcí, ekologizací a servisem průmyslových kotlů.